جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

چرا و چه وقت عاقبت به خير شويم؟!

  يكي از دعا هاي خيري كه معمولا افراد كهنسال در حق جوان تر ها مي كنند آرزوي عاقبت به خيري است، آنجا كه از ته دل مي گويند: فرزندم الهي عاقبت به خير شوي! در نگاه نخست چنين به نظر مي رسد كه معنا و هدف از عاقبت به خيري اين است كه شخص در زمان پيري از لحاظ جسمي، رواني و مالي در وضعيت خوبي باشد. بنابراين ممكن تصور كنيم عاقبت به خيري فقط مختص كهنسالي است و ربطي به دوران ماقبل آن ندارد! حتي ممكن است تصور كنيم بايد با هر روشي كه مي توانيم، براي دوران پيري ثروت اندوزي كنيم تا عاقبت به خير شويم! اما آيا واقعا چنين است؟!

   

  واقعيت اين است كه هرچه بيشتر از سن انسان مي گذرد، او بيشتر اين نكته را در مي يابد كه زندگي و عمر انسان متشكل از چند بخش مجزا و بي ارتباط نيست بلكه يك فرآيند واحد و چيزي شبيه به يك ماموريت است كه نتيجه ي نهايي آن را فقط در پايان كار مي توان ارزيابي كرد! اجازه بدهيد منظورم را با ذكر يك مثال بيان كنم: يك تاجر يا فروشنده در روز هاي مختلف مقادير فروش متفاوتي دارد، به همين دليل ميزان سود و زيان او در روز هاي مختلف، متفاوت است! ناگفته پيداست آنچه كه موفقيت يا شكست او را در اين تجارت مشخص مي كند مجموع كلي سود و ضررهاي اوست، نه درآمد يك يا چند روز! به عبارت ديگر، يك تاجر زماني مي تواند در مورد ميزان موفقيت خود صحبت كند كه همه ي اجناس اش را فروخته باشد، سپس مجموع سود و زيان ها را حساب كرده و با محاسبه حاصل جمع نهايي مشخص كند كه تجارتش در كل همراه با سود بوده يا زيان!؟

  زندگي انسان هم دقيقا به همين شكل است. در واقع زندگي هر انسان از تولد تا مرگ او يك ماموريت است كه نتيجه ي واقعي آن در پايان راه مشخص مي شود، آنجا كه شخص احساس مي كند ديگر فرصت آنچناني برايش باقي نمانده و ناچار بايد يك ارزيابي كلي از همه ي زندگي اش داشته باشد! بنابراين اگر شخصي تصور كند كه مي تواند در نوجواني، جواني و ميانسالي هر نوع اشتباه، جرم، كوتاهي و يا انحرافي را تجربه كند بدون اينكه عاقبت به خيري او تحت تاثير قرار بگيرد كاملا در اشتباه است! چنين شخصي مانند شطرنج بازي است كه از آغاز بازي تمام حركاتش را بدون فكر و به اشتباه انجام مي دهد و كماكان اميدوار است در پايان بازي برنده باشد كه اين كار عملا غيرممكن است، زيرا هرچه بيشتر از بازي مي گذرد او مهرهاي بيشتري را از دست مي دهد، مهره هايي كه ديگر نمي توانند به بازي برگردند!

  در نهايت مي توان چنين نتيجه گرفت كه "عاقبت به خيري" فرآيندي است كه از ابتداي تولد انسان شروع مي شود. به بيان ديگر هر آنچه را كه ما به عنوان عاقبتِ زندگي تجربه خواهيم كرد در واقع برآينديست از تك تك اعمالي كه امروز و فرداها انجام داده و مي دهيم! لذا كسي كه مدام از مقام، قدرت و توانايي اش استفاده ي نادرست كرده و يا اينكه به نحو احسن از آن ها استفاده نمي كند، حتي اگر در دوران پيري زندگي بسيار مرفهي داشته باشد باز هم  نمي تواند احساس عاقبت به خيري كند زيرا او در ماموريتِ زندگي دستاوردي براي احساس برنده بودن ندارد! به نظر مي رسد آنچه كه خستگيِ سال ها رنج زندگي را از تن انسان بيرون مي كند و يا برعكس به تن او باقي مي گذارد، همين بودن يا نبودن احساس عاقبت به خيريست و شايد به همين دليل است كه فقط كهنسالان براي ما دعاي عاقبت به خيري مي كنند، زيرا آنها به انتهاي زندگي رسيده و ارزش واقعي اين احساس مهم و سرنوشت ساز را به خوبي لمس كرده اند. در يك كلام، عاقبت به خيري يعني برنده شدن در بازي زندگي، آنجا كه جزئيات زندگي تحت تاثير نتيجه ي نهايي، اهميت خود را از دست مي دهند! دقيقا همانند يك دانش آموز كه در پايان سال تحصيلي به جاي اينكه نمره هاي هر درس را جداگانه بگويد در يك كلام معدل كلي درس هايش را بيان مي كند! ناگفته پيداست كه نمي توان كيفيت اين نتيجه ي نهايي را يك شبه تغيير داد، بنابراين فقط كسي از اين نتيجه خوشنود خواهد بود كه از همان ابتدا براي بهبود آن تلاش كرده باشد. تاريخ بشر پر است از داستان انسان هايي كه سال ها در اوج بوده و حتي مايه غبطه ي اطرافيان بوده اند اما چون در مسير عاقبت به خيري گامي برنداشته اند گذر زمان آنها را پست و ناچيز كرده و در خفت و خواري و با احساس حسرتي بي پايان از دنيا رفته اند...


  این مطلب تا کنون 82 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ شنبه 13 شهريور 1395
  منبع
  برچسب ها : عاقبت ,خيري ,زندگي ,انسان ,نتيجه ,بازي ,ناگفته پيداست ,داشته باشد ,احساس عاقبت ,همين دليل ,هرچه بيشتر ,
  چرا و چه وقت عاقبت به خير شويم؟!

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 6 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر